Derby

 

Year Name Born Breeder Pedigree Sireline Damline
1927 Sahiba 1924 Breniów Nana Sahib I-Donka Bairactar db Nedjme db
1928 Flisak 1924 Janów Podlaski Bakszysz-Elstera Ilderim db Szweykowska
1929 Dywersja 1925 Behen Wallis II-Lutecja Wernet db Iliniecka
1930 Hardy 1926 Janów Podlaski Ganges I-Gazella II Gessur db Gazella db
1931 Ikwa 1927 Janów Podlaski Koheilan I-Elstera Koheilan Adjuze db Szweykowska
1932 Jagoda 1928 Janów Podlaski Koheilan I-Kalina Koheilan Adjuze db Szweykowska
1933 Kaszmir 1929 Janów Podlaski Farys II-Hebda Krzyzyk db Milordka
1934 Labirynt          
1935 Ibn Nedjari 1931 Breniów Nedjari-Sahiba Nibeh db Nedjme db
1936 Rutbah 1932 Gumniska Nedjari-Djeballa Nibeh db Asfoura db
1937 Sagar 1933 Gumniska Kuhailan Kruszan db-Djeballa Kuhailan Kruszan db Asfoura db
1938 Jarema 1934 Derazne Madras-Dywersja Ibrahim db Iliniecka
1939 Urgence 1935 Gumniska Nedjari-Djeballa Nibeh db Asfoura db

No races during World War II 1940-1946

1947 Faruk 1943 Gumniska Kuhailan Abu Urkub-Urgence Kuhailan Zaid db Asfoura db
1948 Omar 1944 Pelkinie Wielki Szlem-Gomiya Kuhailan Haifi db Gazella db
1949 Babilon 1945 Udórz Bard-Jaffa Kuhailan Kruszan db Mlecha db
1950 Laur 1946 Janów Podlaski Lotnik-Kalina Koheilan Adjuze db Iliniecka
1951 Alabaster 1947 Nowy Dwór Bad Afas-Rozeta Kuhailan Afas db Gazella db
1952 Badiara 1948 Nowy Dwór Bad Afas-Mokdiara Kuhailan Afas db Sahara db
1953 Czardasz 1949 Nowy Dwór Wielki Szlem-Baza Kuhailan Haifi db Semrie db
1954 Don Lambro 1950 Nowy Dwór Wielki Szlem-Alhambra Kuhailan Haifi db Mlecha db
1955 Equifor 1951 Klemensów Amurath Sahib-Forta Bairactar db Ukrainka
1956 Potencja 1952 Tiersk Priboj-Taktika Koheilan Adjuze db Selma db
1957 Mir Said 1953 Albigowa Gabor-Mira Kuhailan Zaid db Gazella db
1958 Sabellina 1954 Nowy Dwór Abu Afas-Sabda Kuhailan Afas db Mlecha db
1959

Wisnicz

Otrok

1955

1955

Albigowa

Michalów

Omar II-Wielka Zorza

Rozmaryn-Orda

Gessur db

Abu Argub II db

Mlecha db

Milordka

1960 Semen 1956 Albigowa Laur-Sokora Kohielan Adjuze db Szweykowska
1961 Mirza 1957 Albigowa Nabor-Mira Ibrahim db Gazella db
1962

Prowarda

Branibor

1958

1958

Albigowa

Nowy Dwór

Korej-Prowierka

Arcus-Bajdara

Latif db

Kuhailan Afas db

Semrie db

Szamrajowka

1963 Badi Szach 1959 Michalów Gwarny-Badiara Bairactar db Sahara db
1964 Santa 1960 Nowy Dwór Czort-Sabellina Kuhailan Haifi db Mlecha db
1965 Wosk 1961 Janów Podlaski Pietuszok-Worskla Koheilan Adjuze db Gazella db
1966 Orla 1962 Janów Podlaski Pietuszok-Ofirka Koheilan Adjuze db Gazella db
1967 Krezus 1963 Janów Podlaski Czort-Kreolka Kuhailan Haifi db Sahara db
1968 Sabbat 1964 Janów Podlaski Czort-Sabellina Kuhailan Haifi db Mlecha db
1969 Elbrus 1965 Janów Podlaski Mir Said-Ellenai Kuhailan Zaid db Cherifa db
1970 Elfur 1966 Janów Podlaski Czort-Ellora Kuhailan Haifi db Woloszka
1971 Finisz 1967 Michalów Czardasz-Forta Kuhailan Haifi db Ukrainka
1972 Sasanka 1968 Janów Podlaski Almifar-Santa Krzyzyk db Mlecha db
1973 Pierrot 1969 Janów Podlaski Czort-Pierzga Kuhailan Haifi db Szamrajowka
1974 Sanos 1970 Janów Podlaski Magnat-Santa Saklawi I Mlecha db
1975 Orgia 1971 Janów Podlaski Krezus-Orla Kuhailan Haifi db Gazella db
1976 Bok 1972 Janów Podlaski Elbrus-Bokata Kuhailan Zaid db Mlecha db
1977 Kabaret 1973 Janów Podlaski Bandos-Kreolka Ibrahim db Sahara db
1978 Sarenka 1974 Janów Podlaski Tryptyk-Sasanka Ilderim db Mlecha db
1979 Arra 1975 Janów Podlaski Bandos-Arba Ibrahim db Mlecha db
1980 Mahon 1976 Kurozweki Tryptyk-Matwa Ilderim db Gazella db
1981 Saszetka 1977 Janów Podlaski Engano-Sasanka Ilderim db Mlecha db
1982 Element 1978 Kurozweki Melon-Ellonga Kuhailan Haifi db Woloszka
1983 Piechur 1979 Janów Podlaski Banat-Pierzeja Krzyzyk db Szamrajowka
1984 Traf 1980 Kurozweki Elef-Trema Krzyzyk db Mlecha db
1985 Dalida 1981 Michalów Probat-Draperia Kuhailan Afas db Semrie db
1986 Europejczyk 1982 Janów Podlaski El Paso-Europa Kuhailan Haifi db Sahara db
1987 Wilczur 1983 Blommeröd Partner-Wilcza Jagoda Ilderim db Szweykowska
1988 Pamir 1984 Janów Podlaski Probat-Parma Kuhailan Afas db Milordka
1989 Egis 1985 Michalów Penitent-Estrada Ilderim db Milordka
1990 Sarmacja 1986 Janów Podlaski Gil-Saszetka Kuhailan Afas db Mlecha db
1991 Minos 1987 Burggraf Santhos-Makalfa Kuhailan Haifi db Tiffle db
1992 Emael 1988 Kurozweki Palas-Ejnia Saklawi I Sahara db
1993 Dziewierz 1989 Bialka Wermut-Dzierlatka Kuhailan Afas db Ukrainka
1994 Batyskaf 1990 Janów Podlaski Pamir-Bajeczka Kuhailan Afas db Semrie db
1995 Gepard 1991 Michalów Pamir-Giza Kuhailan Afas db Gazella db
1996 Dekor 1992 Karlsson Fawor-Dekada Kuhailan Afas db Ukrainka
1997 Druid 1993 Michalów Wojslaw-Dalida Bairactar db Semrie db
1998 Ostragon 1994 Bialka Pers-Oselka Ibrahim db Gazella db
1999 Wiliam 1995 Michalów Endel-Wilia Saklawi I Szweykowska
2000 Gwaro 1996 Wojtowicz Bardysz-Gwarancja Ilderim db Gazella db
2001 Espadero 1997 Janów Podlaski Eldon-Esparceta Ilderim db Woloszka
2002 Gafal 1998 Glowacki Pamir-Gratka Kuhailan Afas db Gazella db
2003 Gorec 1999 Nieora-Tchkuaseli Druid-Gordaia Bairactar db Warda db
2004 Padus (*) 2000 Janów Podlaski Eukaliptus-Parafraza Ibrahim db Milordka
2005 Don Carlos 2001 Michalów Ganges-Decyzja Kuhailan Haifi db Ukrainka
2006 Eliat 2002 Tarus Eldon-Eleuzyna Ilderim db Woloszka
2007 Orgia Fata 2003 Blachut Chndaka-HF Olympia Latif db Gazella db
2008 Sarah 2004 Damis BT Santhos-Sinjah Kuhailan Haifi db Rodania db
2009 Ermis 2005 Rowinski Mistral-Erynia Kuhailan Haifi db Milordka
2010 Celtis 2006 Janów Podlaski HS Etiquette-Celta Saklawi I Gazella db
2011 Sabir 2007 Janów Podlaski Espadero-Saba Ilderim db Sahara db
2012 Pirat 2008 Seczek Akbars-Parafraza Latif db Milordka
2013 Wares 2009 Glowacki Ontario HF-Wienerva Kuhailan Haifi db Szweykowska
2014 Ziko 2010 Cieloch Marwan I-Zbójna Góra Latif db Selma db

* In the 2004 Derby was the first placed Fedain disqualified for the presence of unauthorized substances in his blood. This changed the official result of the race and second placed Padus moved up to first place.